SZKOŁA PISANIA POWIEŚCI

START: 21 października 2023

REKRUTACJA: od 1 do 31 sierpnia 2023

Spełnij swoje marzenie – napisz książkę!

Jeśli chcesz napisać powieść…
Jeśli naprawdę chcesz napisać powieść, ale brakuje Ci narzędzi, systematyczności, motywacji i wsparcia…
Jeśli masz pomysł, ale nie wiesz jak zacząć…
Jeśli masz problem z ułożeniem fabuły…
Jeśli utknęłaś lub utknąłeś w połowie…
Jeśli po prostu chcesz pisać lepiej…

…to zapraszamy Cię do naszej Szkoły Pisania Powieści!

Szkoła to:

 • Wstępny kurs mailingowy, który będziesz przerabiać przed pierwszym spotkaniem, tuż po zakończeniu rekrutacji;
 • Sześć intensywnych spotkań, które odbywają się raz w miesiącu, przez całą sobotę (od 10 do 18 z przerwą na obiad), w Krakowie;
 • Cotygodniowe prace domowe, dzięki którym Twoja powieść przestanie być marzeniem i stanie się rzeczywistościąęd, będziesz nad nimi pracować w zamkniętej grupie na Facebooku, tylko dla uczestników szkoły, pod okiem prowadzącej, Marty Mareckiej, która na bieżąco będzie dawać Ci feedback do Twojej pracy;
 • Indywidualne spotkania z prowadzącą i opieka redaktorska nad Twoją powieścią;
 • Jeden weekendowy warsztat wyjazdowy w malowniczej Lanckoronie, na którym zaplanujesz redakcję swojej książki oraz przygotujesz propozycję wydawniczą;
 • Udział w Otwartym Wydarzeniu o Pisaniu;
 • Wparcie przy podpisywaniu umowy wydawniczej i wsparcie promocyjne.

Dlaczego warto?

Konkretna wiedza od specjalistek 

Autorką programu jest Maria Kula – doskonała redaktorka, która od lat uczy pisania, współpracuje z pisarzami i pomaga im osiągać literackie sukcesy. Jej sprawdzony i stale udoskonalony program da Ci wszystkie narzędzia potrzebne do tego, żeby napisać książkę. W szkole dowiesz się, jak dobrać narrację do twojej opowieści, jak sprawić, żeby bohater był mniej papierowy i co zrobić, żeby twoje dialogi brzmiały jak prawdziwa rozmowa.

Szkołę prowadzi Marta Marecka – doświadczona trenerka pisania, językoznawczyni, doktor nauk humanistycznych, redaktorka i pisarski nerd. Zapytaj ją o teorię i technikę pisania, a nie zamknie się przez trzy godziny.

Tu się naprawdę pisze

W szkole nie będziesz tylko uczyć się pisania – tu będziesz po prostu pisać. Wszystkie techniki pisarskie omawiamy na Twoim tekście. Poprzez intensywne zajęcia i zadania domowe będziesz cały czas pracować nad swoją powieścią. Pod koniec szkoły natomiast przygotujesz pod okiem Marty dobrą propozycję wydawniczą dla swojej książki.

Ta formuła, sprawdzona przez ostatnie edycje, działa. Uczestnicy szkoły nie tylko wychodzą z niej z nowymi umiejętnościami, ale też z dużymi kawałkami swojej powieści lub gotowymi manuskryptami. Do absolwentów szkoły należy m.in. Paulina Jóźwik (autorka powieści Strupki, wyd. Znak), Izabela Janiszewska (autorka sześciu powieści wydanych przez Czwartą Stronę), Katarzyna Kalista (autorka powieści Ostatni rozdział i Pan Barnaba i zagadkowa hipoteza, wyd. Czarna Owca) czy Marta Piotrowska (autorka powieści One temu winne, Wydawnictwo Bukowy Las)

PRZECZYTAJ OPINIE UCZESTNIKÓW POPRZEDNICH EDYCJI!

Indywidualne podejście

Do Szkoły Pisania Powieści obowiązuje rekrutacja. Wybieramy do niej tylko dziesięć osób, które naprawdę są gotowe zaangażować się w pisanie. Dzięki temu każdemu z uczestników prowadząca może poświęcić dostatecznie dużo indywidualnej uwagi. W czasie szkoły będziesz pracować na zadanych tekstach i scenach, do których dostaniesz szczegółowy, indywidualny feedback od Marty. Dzięki czemu dowiesz się z niego, jakie są Twoje słabe i mocne strony i jak pracować nad swoim stylem. Oprócz tego w trakcie trwania szkoły możesz zawsze porozmawiać z prowadzącą telefonicznie lub na Zoomie, jeśli tylko natrafisz na jakikolwiek problem.

Przyjaźnie na całe życie

Praca nad książką bywa emocjonalnym rollercoasterem i dobrze jest mieć kogoś, kto będzie z Tobą w tym procesie. W szkole poznasz ludzi, którzy tak jak ty chcą pisać i wiedzą co to znaczy myśleć wciąż o perypetiach bohatera. Znajdziesz swoją grupę wsparcia, która będzie pomagać Ci w pisarskich kryzysach, a kiedy trzeba, zaserwuje się motywacyjnego kopniaka. Wspólne pisanie zbliża. Po sześciu miesiącach pracy zyskasz nie tylko przyjaciół, ale swoją własną grupę feedbackową, z którą możesz pracować nad tekstami po zakończeniu szkoły.

W programie szkoły

 • Skąd czerpać inspirację do pisania, czyli jak zostać pisarzem!
 • Fabuła a akcja. Czym się różnią?
 • Skąd wiedzieć, czy fabuła jest ciekawa?
 • Bohater – dlaczego dynamiczny jest lepszy niż statyczny, jak go stworzyć i popchnąć do działania.
 • Jak pokazywać bohatera w akcji, jak pokazywać akcję przez bohatera.
 • Wpływ bohatera na fabułę.
 • Emocje bohatera – jak je pokazywać i dlaczego to jest kluczowe dla powieści?
 • Bohaterowie drugoplanowi, relacje między bohaterami, jak one wpływają na akcję?
 • Typy narracji, możliwości i ograniczenia każdej z nich. Jaką wybrać narrację?
 • Dialog. Konstrukcja dobrej sceny dialogowej. Dlaczego moi bohaterowie przemawiają zamiast mówić?
 • Opisy wnętrz, postaci, pogody… Jak sprawić, żeby były ciekawe.
 • Scena. Co to jest? Jak konstruować scenę?
 • Jak sprawić, żeby czytelnik chciał ciągle czytać dalej.
 • Budowanie atmosfery w powieści.
 • Monolog wewnętrzny.
 • Napięcie w powieści, jak je budować.
 • Sekwencja scen w powieści, jak ją dobrze ułożyć.
 • Praca nad stylem, jak to robić samemu, ćwiczenia stylistyczne.
 • Proces pisania, wewnętrzny krytyk i inne pisarskie kłopoty.
 • Redakcja strukturalna, merytoryczna i językowa książki – jak ją przeprowadzić w swoim manuskrypcie.
 • Co zrobić żeby wydać książkę? – porady dotyczące rynku wydawniczego.

REKRUTACJA

Może zastanawiasz się czemu robimy rekrutację?

Bo chcemy, żeby w Szkole wzięły udział osoby, które są gotowe na intensywną formułę tych zajęć i które będą w stanie ją w pełni wykorzystać. Szkoła to nie jest zwykły kurs, który trwa parę miesięcy. Blisko współpracujemy z wszystkimi uczestnikami, wkładamy dużo pracy i serca w redagowanie ich tekstów, promujemy ich na naszych mediach społecznościowych. Zadajemy mnóstwo prac domowych, zależy nam na relacjach między uczestnikami. Chcemy więc żeby do Szkoły trafiły osoby, które rzeczywiście jej potrzebują i będą chciały i mogły się w nią zaangażować.

Na czym polega rekrutacja?

Nie jest skomplikowana. Prosimy cię o wysłanie nam swojego zgłoszenia na adres: warsztaty@pisarskabanda.com.

Oto, co powinno się znaleźć w Twojej aplikacji:

Pomysł na powieść – możesz go opisać w kilku zdaniach. Nie musisz znać zakończenia ani bardzo wielu szczegółów – nad rozwijaniem pomysłu będziemy pracować w szkole. Powinien się w nim jednak zawierać zaczątek fabuły. UWAGA! Nie przyjmujemy pomysłów na powieści dla dzieci oraz książki non-fiction.

Fragment tekstu literackiego – to może być fragment powieści albo innego tekstu, ważne jednak, aby był to tekst literacki (fikcja literacka) i żeby był aktualny. Nie wysyłaj nam, proszę, tekstów non-fiction ani bardzo starych prac. Zależy nam na ocenie twoich obecnych umiejętności. Postaraj się wybrać różnorodne fragmenty – jeśli tekst składa się z samego opisu albo monologu wewnętrznego, trudno jest nam wyrobić sobie opinię o technice pisarskiej autora. Nie mamy sztywnych wytycznych dotyczących objętości fragmentu, ale zazwyczaj trzy–cztery strony wystarczą nam, żeby sensownie ocenić nadesłaną pracę.

Mail o tym, dlaczego chcesz być w Szkole – napisz nam, dlaczego potrzebujesz Szkoły, czy masz czas na pisanie, czy zdajesz sobie sprawę, że sobotnie zajęcia raz w miesiącu to za mało, żeby napisać książkę. Mail jest dla nas bardzo ważną, jeśli nie najważniejszą, częścią Twojego zgłoszenia. Może masz świetny pomysł, umiesz pisać, ale nie masz czasu na prace domowe i wcale nie zaangażujesz się w Szkołę? Z tego maila to pewnie wyniknie.

TERMINY REKRUTACJI

START: 1 sierpnia

ZAMKNIĘCIE: 31 sierpnia

OGŁOSZENIE WYNIKÓW: 19 września

APLIKACJĘ WYŚLIJ NA ADRES: warsztaty@pisarskabanda.com

TERMINY SZKOŁY

PIERWSZE ZAJĘCIA SZKOŁY: 21 PAŹDZIERNIKA

Sześć pierwszych warsztatów odbywa się w soboty, w Krakowie, w godz. 10 – 18.
Terminy kolejnych zajęć: 18 listopada, 16 grudnia, 20 stycznia, 24 lutego, 23 marca.

Warsztat wyjazdowy odbędzie się w Lanckoronie w dniach 12-14 kwietnia.

UWAGA: gdyby, co mamy nadzieję się nie stanie, nastąpił powrót wirusa i kolejny lockdown, zajęcia zostaną przeniesione do internetu i w tych samych terminach będą się odbywać online.

KOSZT

Szkoła kosztuje 4700 zł. Oczywiście można płacić w ratach!

W ramach tej kwoty otrzymasz od nas:

 • dostęp do kursu Papier i Pióro, który trzeba będzie obowiązkowo zaliczyć przed pierwszymi zajęciami;
 • nocleg i wyżywienie na warsztacie wyjazdowym w Lanckoronie.

Kiedy dostaniesz maila, że dostałeś/łaś się do Szkoły, poprosimy Cię o zaliczkę: 700 zł i wyślemy Ci dostęp do kursu Papier i Pióro..

CZEKAMY NA TWOJE ZGŁOSZENIE!

Przeczytaj regulamin Szkoły.