Książki naszych klientów

Podczas ostatnich lat pracy redaktorskiej pomogłyśmy wielu pisarzom w ramach konsultacji indywidualnych, Szkoły Pisania Powieści i współpracy redakcyjnej. Poniżej przedstawiamy kilka książek naszych klientów!

Alicja Filipowska

Absolwentka Szkoły Pisania Powieści i indywidualna klientka Marii Kuli, uczestniczka Odosobnień Pisarskich.

W ciągu trzech lat napisała 4 powieści, druga lada moment ukaże się nakładem Wydawnictwa Zysk i S-ka.

Alicja pisze wspaniałe powieści obyczajowe, niczym Elisabeth Strout obserwuje ludzi i opowiada ich historie z wielkim talentem do pokazywania emocji.

Niektórych ludzi nie spotykamy w życiu przypadkiem. Przed trzema laty Maria Kula wzięła mnie za rękę i poprowadziła w kierunku zupełnie nowego świata.

Poznałam tam bohaterów moich czterech  powieści, odkryłam siebie jako pisarkę, twórczynię i przyjaciółką samej siebie. To, co było ciemnym lasem, dzięki Marii zamieniło się w szeroką, jasną aleję przez park.

Maria jest wspaniałą redaktorką, ale dla mnie głównie mentorką i wsparciem duchowym. Książki  powstają  w samotności mojej pisarskiej dziupli, ale   dzięki współpracy z Marią w procesie twórczym nigdy nie jestem sama.

Alicja o indywidualnej współpracy z Marią Kulą.

Kamil Exner

Absolwent Szkoły Pisania Powieści i uczestnik kursów Marty Mareckiej. Autor powieści Esencja Bezkresu i Szlak nieśmiertelności

Szkoła Pisania Powieści to po pierwsze wspólnota innych pisarek i pisarzy, którzy równocześnie ze mną zmagali się z materią. Po drugie – ogromne merytoryczne wsparcie w postaci ćwiczeń, lektur i wymiany doświadczeń, motywujące do pracy nad książką. Rzeczowe i krytyczne (w jak najlepszym tego słowa znaczeniu) prowadzenie zajęć przez Martę Marecką-Butkiewicz sprawiło, że przy tworzeniu kontynuacji mojej powieści zdecydowałem się na współpracę właśnie z Martą.

Szczerze polecam Szkołę oraz redakcję w wykonaniu Marty Mareckiej-Butkiewicz, szczególnie tym, którzy zajmują się tworzeniem szeroko rozumianej fantastyki. Otrzymacie mnóstwo uważnych, precyzyjnych komentarzy, podpartych ogromnym doświadczeniem i kreatywnością. Po redakcji Marty “Szlak nieśmiertelności” zyskał właściwą głębię.

Kamil o współpracy z Martą

Paulina Jóźwik

Absolwentka Szkoły Pisania Powieści, w której pod kierunkiem Marii Kuli tworzyła swoją debiutancką książkę Strupki, wydaną w serii Proza PL wydawnictwa Znak.

Szkołę Pisania Powieści polecam przede wszystkim z trzech powodów. Pierwszy z nich to zestaw narzędzi pisarskich, które wzbogacają warsztat, porządkują i sprawiają, że zaczyna się pisać z większą świadomością, czyli po prostu lepiej. Po drugie: ćwiczenia z pisania – pobudzają do robienia rzeczy, które wcześniej wydawały nam się trudne do wykonania (np. pisanie dialogów, opisów itd.) i pokazują, że pisanie to również zabawa i przyjemność. Trzeci powód to grupa wsparcia pozostałych uczestników Szkoły. Stali się pierwszymi czytelnikami moich tekstów i motywującymi krytykami. Dzięki nim pokonałam też barierę rozmawiania o tym, że piszę. Przede mną jeszcze długa droga i dużo pracy, ale po Szkole czuję, że dam radę, ponieważ otrzymałam od Marii ogromne wsparcie i doświadczenie na całe życie. 

Paulina o współpracy z Marią Kulą w ramach Szkoły Pisania Powieści

Anna Cieślar

Indywidualna klientka Marii Kuli. Jej debiutancka powieść, Berdo, ukazała się nakładem wydawnictwa Znak. To historia, która poruszy każdego, kto kochał swojego ojca bez względu na jego błędy.

Radek mieszka z ojcem w dzikich Bieszczadach. Dorasta wśród surowej przyrody, potrzebuje czułości, której Berdo nawet nie stara się mu dać. Chłopiec w ulubionym szkicowniku rysuje wilki. Gdy pierwszy raz widzi, jak ojciec zabija zwierzę, jego świat rozpada się na kawałki.

Maria posiada tę prześwietną umiejętność TOTALNEGO wejścia w historię, którą bierze na warsztat. Dzięki temu, że perfekcyjnie czuła fabułę, klimat powieści, narrację, bohaterów oraz interakcje między nimi, praca nad „Berdo” pod jej okiem, to był naprawdę fascynujący proces. Bezlitosna dla nieścisłości oraz błędów, rzeczowa i profesjonalna, a przy tym wrażliwa, wspierająca i motywująca kiedy trzeba. Jest wymagająca (nie bierze jeńców, można by rzec) a jednocześnie daje od siebie 10000%. Poczytuję to sobie za przywilej i szczęście, że trafiłam z „Berdo” właśnie pod opiekę Marii. Jeszcze wrócę. Skarb, nie redaktorka!

Anna Cieślar o współpracy indywidualnej z Marią.

Urszula Chylaszek

Absolwentka Polskiej Szkoły Reportażu i Kursu Pisania o Podróżach W DRODZE Marii Kuli. Pracowała też z Marią indywidualnie. Publikowała m.in. w „Piśmie” i „Dużym Formacie”. Jej debiutancka książka, Kanska, ukazała się nakładem Wydawnictwa Poznańskiego w serii reporterskiej.

Maria łączy w sobie niemożliwe. To taki typ, który cię walnie po głowie, a ty mu za to jeszcze podziękujesz. Z jednej strony każdego zachęca do pisania, podsuwa wskazówki, ułatwia start, a z drugiej zderza potencjalnego pisarza z rzeczywistością uświadamiając mu gdzie i jakie popełnia błędy oraz dlaczego to są błędy. Chwali tylko zasłużenie, a wszelka jej krytyka jest konstruktywna i pozwala wyciągać cenne wnioski. Warsztaty, które prowadzi są bardzo ciekawe i kreatywne. Różnorodne ćwiczenia pomagają spojrzeć na to co się pisze z punktu widzenia przyszłego czytelnika. Wzmacniają świadomość tego o czym i dla kogo chce się tak naprawdę pisać – a to podstawa.

Kurs dla podróżników “W drodze” był dla mnie wyjątkowo ważnym doświadczeniem. Polecam w ciemno każdemu, kto zaczyna, jest w trakcie albo kończy pisać. Nigdy nie jest za późno, żeby się czegoś nowego nauczyć!

Urszula o kursie dla podróżników prowadzonym przez Marię Kulę

Maja Wolny

Klientka indywidualna Marii Kuli, we współpracy z nią napisała dwie książki: Klątwę i Pociąg do Imperium.

Autorka powieści historycznych, literatury pięknej, esejów, reportaży, powieści biograficznych. Współpracuje m.in. z wydawnictwem Czarna Owca i Świat Książki.

Jej powieść Klątwa, napisana we współpracy z Marią Kulą to wysokiej próby literatura historyczna. Fabuła książki oparta jest na wydarzeniach z 1644 roku, kiedy wielka powódź zalała Kazimierz Dolny oraz procesie oskarżonej o czary zielarki, która stanęła przed sądem z dziewięcioletnim synem.

Pociąg do Imperium to podróż przez Rosję czasu wojny. Maja Wolny jako jedna z niewielu pisarzy i pisarek na świecie jeździ po kraju Putina tuż po ogłoszeniu przez Rosję mobilizacji. Nazwany przez Marię “thrillerem non fiction” fascynujący, osobisty reportaż.

Wraz z Marią wydałam na świat już dwie książki, w dwóch odmiennych gatunkach literackich. Ostatnio postawiłam wydawcy warunek, że to właśnie ona ma ze mną pracować nad tekstem. I z dwóch ofert wydawniczych wybrałam tę, w której zaakceptowano kandydaturę Marii.
Nawet najlepszy pisarz bez dobrego redaktora chwieje się, przewraca, zbiera niepotrzebne ciosy. Może wpaść w pułapkę rutyny, którą w najgorszym wypadku będzie mylić z własnym stylem. W swojej wielopoziomowej pracy nad książką Maria daje z siebie mnóstwo i tyle też od autora wymaga. Zachęca do przekraczania granic, stawia poprzeczkę odpowiednio wysoko. Tak wysoko, by twórczy mięsień naprawdę się rozwijał. 

Śmiało mogę powiedzieć, że Maria Kula to obecnie najlepsza redaktorka w Polsce.

Maja Wolny o współpracy z Marią Kulą.

Anna Płowiec

Indywidualna klientka Marii, uczestniczka wielu Odosobnień Pisarskich. Autorka powieści obyczajowych i romansów. Swoje książki wydaje w takich wydawnictwach jak Znak czy Prószyński i spółka.

Viola Grzelka

fotografka, malarka, autorka bloga i książek “Mamucie Przysmaki”.

Trafiła do Marii na Kurs Pisania o Podróżach W Drodze, a potem została na długie lata – najpierw na spotkania w Massolicie, gdzie nad kawą uczyła się pisać z większą łatwością teksty na bloga na media społecznościowe. Potem był pierwszy mały ebook, a w końcu praca nad książką. Oczywiście na pierwszej się nie skończyło!

Pamiętam moment, kiedy pisałam z Marią drugą książkę i w czasie konsultacji okazało się, że ponownie mam napisać  jeden z pięciu rozdziałów. Nie poprawiać, ale napisać od początku. Tym razem nawet nie próbowałam niczego bronić – napisałam od nowa, chociaż nie było mi łatwo. 

Uwielbiam sposób w jaki Maria pracuje, ufam jej wiedzy i wyczuciu. Daje dużo pisarskiej wolności, a jednocześnie wie, kiedy poprowadzić za rękę. Celnie wychwytuje słabe punkty, ale doceniam, że słucha argumentów i odróżnia rzeczy, na które można machnąć ręką  od tych, których nie można przepuścić. Uczy nie tylko pisania i zaufania do swojej twórczości ale również szacunku dla czytelnika. Jestem wdzięczna, że los nas ze sobą zetknął.

Viola o współpracy z Marią Kulą

Izabela Janiszewska

Autorka powieści kryminalnych, absolwentka Szkoły Pisania Powieści, także klientka indywidualna Marii. Współpracuje z wydawnictwem Czwarta Strona.

Maria reprezentuje imponujący poziom profesjonalizmu i zaangażowania w kooperację z autorem. Dzięki doświadczeniu pracy na rynku wydawniczym oraz oczytaniu doskonale rozumie język książki, wie jak go używać by opowieść ożyła. 

Izabela o współpracy z Marią Kulą

Tomek Michniewicz

Podróżnik, autor książek non-fiction, współpracuje z wydawnictwem Otwartym. Jego książka “Świat równoległy” została nominowana w Plebiscycie Książka Roku 2015 lubimyczytać.pl w kategorii Literatura faktu. Klient indywidualny Marii.

Zapewne są na świecie redaktorzy, którzy ograniczają się do poprawiania przecinków, ale na szczęście Maria do nich nie należy. Maria jest redaktorem, którego nazwisko powinno widnieć wypisane wielkimi literami na okładce, zaraz obok autora.

Tomek o współpracy z Marią Kulą

Jesteś wydawcą i szukasz obiecujących debiutantów? Napisz do nas, a przekażemy Ci kontakt do współpracujących z nami pisarzy!